Odpowiedzialność

Każdy znajdzie swoją drogę

Liceum Ogólnokształcące Społeczne Nr 17

Odpowiedzialność

Skąd się biorą bezdomne psy? Koty? Króliki miniaturowe? Węże? Wietnamskie świnki i świnki morskie?

Dlaczego jest ich tak dużo? I po takich przejściach?

Każde zwierzę ma własną historię. Ale one wszystkie mają wspólny mianownik: jakiś człowiek musiał coś zaniedbać, nie przewidzieć, nie przemyśleć. Żeby zwierzę, które żyje pod naszą opieką żyło szczęśliwie i bezpiecznie – jego opiekun musi być odpowiedzialny.

Od kilku lat staramy się poprawić los zwierząt, które czekają na nowych opiekunów w „Azylu pod Psim Aniołem” – wyprowadzamy je na spacery socjalizacyjne; dla tych, które są na kwarantannie lub po zabiegach chirurgicznych, szyjemy materace do klatek kenelowych; promujemy psiaki na naszych mediach społecznościowych, by zwiększyć ich szanse na adopcje. Szkolimy się, by jak najwięcej wiedzieć o potrzebach behawioralnych, fizjologicznych, o zdrowiu psów – i tych po traumach, i tych, które mamy w domach. Tę wiedzę staramy się przekazywać naszym młodszym kolegom z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, z którymi co jakiś czas wspólnie wyprowadzamy schroniskowe psy na długie, leśne spacery. To, o czym rozmawiamy, łatwo da się streścić: chodzi o odpowiedzialność za wszystkie zwierzęta, które bierzemy pod swój dach. Nasi przyjaciele kolportują tę wiedzę wśród swoich rówieśników i w swoich domowych środowiskach. I na własną rękę zdobywają własne doświadczenia. A potem – przekazują to nam. I my też przekazujemy ją dalej.

„ODPOWIEDZIALNOŚCI” w Falenicy

18 listopada 2022 roku

Ekipa „ODPOWIEDZIALNOŚCI” z „siedemnastkowych” klas I pojechała na pierwszy spacer do Falenicy. Na razie jesteśmy sami – poznajemy miejsce, psy, drogę, którą będziemy przemierzać na kolejnych spacerach.

Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 1 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 2 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 3 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 4 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 5 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 6 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 7 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 8 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 9 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 10 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 11 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 12 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 13 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 14 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 15 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 16 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 17 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 18 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 19 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 20 Grafika do wydarzenia: Odpowiedzialność - zdjęcie 21