WYDARZENIA - 2022

Republika

Grafika do tegorocznej (2022) Republiki

Republika 2022

CO SIĘ DZIAŁO?

Pierwsze zajęcia były adresowane do klas I: o prawach człowieka, organizacjach i instytucjach które powstają, by bronić tych praw lub starać się o poszerzenie ich katalogu. No i o Amnesty Interational, jednej z największych międzynarodowych organizacji „prawoczłowieczych”, której grupa działa w naszej szkole i – zaprasza uczniów do współpracy.

Organizujemy zbiórki rzeczy i pieniędzy dla Grupy Granica i Białowieskiej Akcji Humanitarnej, niosących pomoc uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy; dla uchodźców z Ukrainy; coroczny Maraton Pisania Listów (w obronie wskazanych przez A.I. więźniów sumienia). W zeszłym roku nasza grupa A.I. zorganizowała i przeprowadziła pierwszy w naszej szkole budżet partycypacyjny.

A potem pracowaliśmy w trzech blokach tematycznych:

 • DEMOKRACJA
 • RELACJE
 • PRZYRODA

w których porusane były następujące tematy:

 • KOMFORT W SFERZE JĘZYKA [prowadził Mirek]
 • SUKINSYŃSTWO I FRAJERSTWO [prowadziła Kasia – filozofka]
 • „GRUBA I CHUDA” O JĘZYKU POZORNIE NIEWINNYM, KTÓRY WYPALA FLAKI [Ania i Lucyna]
 • SAMORZĄDNOŚĆ [Karolina]
 • PRAWA ZWIERZĄT [Renata]
 • ODPOWIEDZIALNOŚĆ – PRAWO DO ŻYCIA W ZRÓWNOWAŻONYM ŚRODOWISKU [Renata i Patrycja]
Grafika do tegorocznej (2022) Republiki Grafika do tegorocznej (2022) Republiki Grafika do tegorocznej (2022) Republiki Grafika do tegorocznej (2022) Republiki
SĄD OSTATECZNY (ŚRODA 19.10)

BYŁA REPUBLIKA:

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w REPUBLICE, szczególnie tym, którzy zostali do końca i mimo zmęczenia wypracowali odpowiedzi na pytanie: CO DALEJ? JAK DZIAŁAĆ? CO PRZEDSIĘBRAĆ?

Pierwsze propozycje są takie:

 1. Więcej takich akcji! Zróbmy szybko następną REPUBLIKĘ – kontynuację i rozwinięcie październikowej. I więcej mówienia o zdrowiu psychicznym [to już zaczęliśmy robić – pierwsze klasy mają warsztaty].
 2. Trzeba kolejny raz zorganizować spotkanie „GRUBA I CHUDA. O języku (pozornie) niewinnym, który wypala flaki” [pomyślimy jak i kiedy to zrobić]
 3. Kolejne tematy, którymi warto się zająć:
  • O stereotypach związanych z wyglądem, na temat akceptacji ciała i żeby np. „gruby” i „chudy” przestały być obelgami;
  • Nowa „koncepcja” mężczyzny, wychodzenie ze starych schematów (np. „chłopaki nie płaczą”, i nie chodzą w spódnicach)
  • O płci społecznej;
  • Więcej warsztatów o odpowiedzialności społecznej.
 4. Na REPUBLICE zawiązała się ekipa, która zabiera się za budowę samorządu uczniowskiego w naszej szkole. Zbierają grupę roboczą i – ognia! [UWAGA! UWAGA! Pierwsze spotkanie grupy roboczej w piątek ]
 5. Powstaje też GRUPA ANTYDYSKRYMINACYJNA – ekipa, która przyjrzy się sytuacji w szkole i będzie szukać środków zaradczych. Zgłaszać się można do Gosi Sieradzkiej.

GRUPA „OSŁOna”

Zaadoptowała wirtualnie osiołka Franka 2, którego w czerwcu udało się (z licznymi przebojami i dramatycznymi zwrotami akcji) uratować przed rzeźnią. W tej chwili organizacja skupia się na energicznym zbieraniu kasy na emeryturę Franka w folwarku Fundacji Centaurus. Zarabiamy, zabiegamy i sępimy. A przy okazji – agitujemy. Coraz więcej ludzi i organizacji nam pomaga.

Wraca EduSex

W tym roku mamy dwóch edukatorów: kontynuuje zajęcia Michał Tęcza, którego znacie z zeszłego roku, a z pierwszymi klasami będzie pracował Hubert Pajączkowski. Zajęcia odbywają się klasami. Informacji o tym, które klasy – kiedy, szukajcie na „tramwaju”.

Tydzień Zdrowia Psychicznego

Tydzień Zdrowia Psychicznego rozciąga nam się (z przyczyn organizacyjnych) na kolejne tygodnie. To dobra okazja do zorganizowania imprezki (na słodko!) dla pacjentów psychiatryka na Jazdowie. Trzy osoby zgłosiły się do pieczenia ciast. Fajnie.

„Odpowiedzialność”

To program wolontariacki naszej szkoły. Wspólnie z dziećmi z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Radości wyprowadzamy na spacery psy z Azylu pod Psim Aniołem w Falenicy. Przy okazji indoktrynujemy dzieci w kwestii obowiązków opiekuna zwierzęcia. Szkolenia zaczynamy w najbliższy piątek („Instrukcja obsługi psa czyli o behawiorze zwierzaków schroniskowych”). W tym semestrze uczestniczyć w tym programie mogą TYLKO PIERWSZOKLASIŚCI!!!!! Sorki, ale tylko oni mają możliwość dojechania do Falenicy przed zmrokiem.

DeHa, czyli Działania Humanitarne

To nowa ekipa, która zawiązuje się w naszej szkole. Dzięki niej wszelkie zbiórki, zrzutki i akcje charytatywne będą przebiegały sprawniej i sensowniej. Można się zgłaszać do pani Poliny (od rosyjskiego).

UWAGA! Już wkrótce ZBIÓRKA!!!!!!!!

Przez cały tydzień PO JESIENNYCH FERIACH można przynosić, przywozić lub dźwigać ubrania i inne rzeczy tekstylne: takie, które nadają się do noszenia i takie, które nie nadają się już do niczego. Podzielimy je: część zostanie sprzedana przez „OSŁOnę” (Wybitnie tanio!), część oddamy do magazynu „Ocalenia”, ciemne i ciepłe rzeczy przekażemy grupie „Granica”, a z tego, co nie nadaje się do niczego – uszyjemy, jak co roku, posłania do klatek kenelowych dla schroniska. Przynoście! To, co już nie potrzebne – innym się przyda.